سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱

کلمات ترجمه شده: +۱۴۰۰۰۰۰۰۰ کلمه

کتاب ترجمه شده : بیش از 210 جلد کتاب

مقاله ترجمه شده : بیش از 10300 مقاله

پایان نامه ترجمه شده : بیش از 160 پایان نامه

معرفی نرم افزار SDL Trados – ابزار ترجمه

نرم افزار SDL Trados Studio 2019 Professional  یک پلتفرم کامل برای ترجمه است که بیشتر از سوی مراکز ترجمه، سایت های ترجمه، دارالترجمه ها و مترجمین مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی نرم افزار SDL Trados - ابزار ترجمه این نرم افزار توانایی ترجمه تیم های ترجمه را افزایش می دهد. همچنین از بسیاری از زبان ها و نرم افزارها و ابزارهای مدیریت پروژه نیز پشتیبانی می کند. بهره گیری از نرم افزار SDL Trados Studio 2019 Professional سرعت و دقت ترجمه را افزایش می دهد. ماژول های متنوعی برای این نرم افزار ارائه می شود. این ماژول ها یا افزونه ها، امکانات زیادی را برای کاربران این نرم افزار فراهم می کنند. نرم افزار SDL Trados Studio 2019 Professional مدیریت پروژه های ترجمه را آسان تر می کند. همچنین، کار ترجمه نیز برای مترجمین آسان تر می شود. زیرا نرم افزار با حافظه ای که به مرور توسط مترجم پر می شود، معانی و اصطلاحات دقیق و صحیح را که مورد نظر مترجم است، برای مترجم پیشنهاد می دهد. همین مساله باعث افزایش چشمگیر سرعت ترجمه می شود. همچنین دقت ترجمه نیز بالا رفته و کار ترجمه برای مترجم راحت تر و سریع تر می شود.

مهم ترین ویژگی های نرم افزار SDL Trados Studio 2019 Professional   :

در وب سایت مرتبط با نرم افزار SDL Trados Studio 2019 Professional  ویژگی های بسیاری را در دسته بندی های مشخصی می توان مشاهده نمود. ویژگی های این نرم افزار به صورت زیر دسته بندی شده است :

 • ویژگی های مرتبط با افزایش بهره وری
 • ویژگی های مرتبط با حفظ کیفیت
 • ویژگی های برجسته مرتبط با مدیریت پروژه
 • امکان سفارشی سازی نرم افزار

این نرم افزار یک فروشگاه ماژول نیز دارد که امکانات فراوانی را در اختیاران قرار می دهد : SDL AppStore

قابلیت­ های نرم افزار SDL Trados

یکی از قابلیت­ های مهم SDL Trados  پشتیبانی از فرمت ­های مختلف است. این نرم افزار مترجم می­ تواند بیش از ۷۰ نوع فایل با پسوندهای مختلف را پشتیبانی کند. از میان آن­ ها می ­توان به XML، HTML، SGML و انواع فایل­ های متنی، اکسل شیت ­ها، فایل­ های پاورپوینت ، PDF و بسیاری از فایل­ هایی که در برنامه ­هایی نظیر InDesign طراحی می­ شوند اشاره کرد.

مهم ترین ویژگی های نرم افزار SDL Trados Studio 2019 Professional  : از دیگر قابلیت ­های این نرم ­افزار می توان به سازگاری با نسخه ­های مختلف ویندوز، ذخیره حافظه­ ی ترجمه، سرعت بالا و داشتن لغت­ نامه­ های تخصصی رشته ­های مختلف اشاره کرد. قابلیت Adaptive MT این نرم افزار موجب شده تا SDL Trados هوشمندتر از گذشته باشد.

شناسایی خطاها بر اساس فعالیت مترجم

نرم افزار SDL Trados می ­تواند با توجه به ویرایش­ هایی که روی ترجمه نهایی انجام داده اید متوجه اشتباهاتش شده و ترجمه ­های بعدی را با توجه به این تغییرات ارائه دهد. این نرم افزار همچنین قابلیت تصحیح املای لغات را نیز دارد. بنابراین اگر متنی که به این نرم افزار سپرده اید غلط املایی داشته باشد به طور خودکار آن را اصلاح می­کند.

شناسایی خطاها بر اساس فعالیت مترجم همچنین SDL Trados به تشخیص خود در فایل ترجمه شده علائم نگارشی را نیز قرار می ­دهد. هرچند ممکن است این کار را ۱۰۰% درست انجام ندهد اما شما می ­توانید با اعمال تغییرات و ویرایش آن­ ها کمک کنید تا در آینده ترادوس بتواند ترجمه بهتری به شما تحویل دهد. امکان گزارش­ دهی نیز در ترادوس وجود دارد. ترادوس تعداد لغات را می ­شمارد و ذخیره می ­کند تا در صورت نیاز به شما گزارش داده و آن را ارزیابی کند.

قابلیت های برجسته نرم افزار کمک مترجم ترادوس

نرم‌افزار SDL Trados که از سوی مترجمان حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد، امکانات و قابلیت‌های ویژه‌ای دارد. از مهمترین این قابلیت‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • دارای محیطی کاملا حرفه‌ای است.
 • بیش از ۷۰ نوع فایل با پسوندهای مختلف را پشتیبانی می‌کند.
 • از زبان‌های متعددی هم چون زبان شیرین فارسی پشتیبانی می‌کند.
 • املای لغات را تصحیح می‌کند.
 • به تشخیص خود علائم نگارشی را در فایل ترجمه شده قرار می ­دهد.
 • به مترجمان کمک می‌کند دقیق‌تر و سریع‌تر ترجمه کنند.
 • محیط نرم‌افزار علاوه بر ترجمه‌های پیشین شما، ترجمه‌های مترجم‌های دیگر در سراسر دنیا را نیز شامل می‌شود.
 • به صورت پیش‌فرض اصطلاحات شرکت‌های بزرگ نیز در این نرم افزار قرار گرفته است.
 • این نرم‌افزار کلمات و جملات را به صورت کاملا اتوماتیک ترجمه می‌کند. طیف وسیعی از امکانات ترجمه سریع را فراهم می‌کند.
 • نرم‌ افزار کمک مترجم ترادوس ادعا نمی‌کند که تمامی امور ترجمه را به صورت خودکار انجام می‌دهد. اما تا ۲۰% پیشرفت و سرعت در کار را تضمین می‌کند.

هدف این نرم افزار کیفیت، سرعت و دقت است و تمامی کارها به صورت هوشمند انجام می‌شوند.

تصورات غلط درباره نرم افزارهای مترجم و SDL Trados

SDL Trados یا هر نرم افزار مترجم دیگری، بر اساس یک حافظه­ ی کامپیوتری کار می­ کنند. بنابراین خروجی نهایی آن­ها ممکن است همیشه با منطق و نگارش زبان ما یکسان نباشد. تصور اینکه نرم افزار SDL Trados می­ تواند بعنوان یک مترجم تمام کارهای شما را انجام بدهد اشتباه است. این نرم افزار یک ابزار کمکی برای مترجمی یا مترجم یار است. استفاده از آن موجب می ­شود سرعت عمل شما در کار ترجمه بالاتر برود. شما در هر حال نیاز است فایل خروجی این نرم افزار را مرور و ویرایش کنید.

  نحوه کار با نرم افزار SDL Trados

در ابتدا فقط کافیست فایلی که می­ خواهید ترجمه کنید را به ترادوس بسپارید. سپس همانند هر مترجم دیگری ترجمه متن را آغاز کنید. ترادوس شروع به ضبط کلمات تایپ شده توسط شما می­ کند. به همین شکل که پیش می­ روید و به جملات مشابه برخورد می­ کنید ترجمه قبلی شما را به خودتان پیشنهاد می­ کند. این کار از اتلاف وقت و انرژی جلوگیری می کند. بنابراین شما نیاز به ترجمه بخش­ هایی که شبیه به هم هستن ندارید. این روش راحت­ ترین روش برای انجام یک پروژه­ ی ترجمه برای مترجم است.

نرم‌افزارهای جانبی ارائه شده همراه با SDL Trados

برای این که استفاده بهینه از امکانات ترادوس حاصل شود، نرم‌افزارهای کمکی ارائه شده است. نرم‌افزار ترادوس با ابزار و کاربردهای مختلفی ارائه می‌شود:

 • SDL Trados Studio : کاربرد اصلی آن فراهم کردن یک محیط کامل برای ویرایش یا بررسی ترجمه‌های انجام شده، مدیریت پروژه‌های ترجمه، سازماندهی اصطلاحات و اتصال به ماشین ترجمه است.
 • SDL MultiTerm : ابزاری برای مدیریت اصطلاحات است که برای اضافه کردن، ویرایش و مدیریت اصطلاحات توسط SDL Trados Studio یکپارچه‌سازی شده است.
 • SDL AppStore : فروشگاه SDL Trados Studio شامل چندین برنامه‌ی کاربردی در یک بازار آنلاین است. در این بخش، برنامه‌های کاربردی زیادی مانند نر‌افزارهایی برای پشتیبانی از فرمت‌های بیشتر و یا خودکارسازی وظایف را برای کمک به طیف وسیعی از فرآیندهای ترجمه، ارائه می دهد.

بازار کار نرم افزار SDL Trados

یکی از مهمترین دلایلی که باعث می شود نرم افزار ترادوس را برنده بنامیم دریافت پروژه های بیشتر و افزایش سطح درآمد و در نتیجه راضی بودن مترجم از فرآیند پروژه اش می باشد. زیرا مترجم از ترجمه های تکراری بی نیاز می شود. دیگر نیازی به تایپ مجدد و صفحه بندی و قالب بندی فایل پایانی خود بر اساس درخواست مشتری مطابق با فایل مبدا ندارد. چون این نرم افزار به صورت خودکار قالب بندی متون را هم انجام می دهد. پس باز هم در وقت و انرژی مترجم متن صرفه جویی می شود. بنابراین می توان در مدت زمانی کمتر پروژه های ترجمه بیشتری را دریافت کرد.

نرم افزار ترجمه SDL Trados فریلنس و حرفه ای

SDL Trados Studio در دو نسخه دارد. این دونسخه متناسب با نیازهای ویژه مترجمان و شرکت هایی مانند ارائه دهندگان خدمات زبان (LSP) تهیه شده است. دارالترجمه ها و گروه های ترجمه آنلاین، بیشترین بهره برداری را از این نرم افزار دارند :

SDL Trados Studio Freelance : محبوب ترین نسخه برای مترجمان فریلنسر است. این نسخه تمامی ابزارهای لازم برای ترجمه و بررسی کار را برای مترجم ارائه می دهد.
SDL Trados Studio Professional : قابلیت های اضافی برای شرکت ها ارائه می دهد. این نسخه به شما امکان می دهد با زبان های نامحدود کار کنید، پروژه های ترجمه را مدیریت کنید. همچنین می توانید نرم افزار Studio را بر روی یک شبکه اجرا کنید.

هدف از انتشار این مطلب آشنایی مختصر با نرم افزار SDL Trados بود. با یک جستجوی مختصر می توانید لینک دانلود و آموزش این نرم افزار کاربردی در حوزه ترجمه را بیابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.